تبلیغات
خبرگــزاری پـانـــا ســیرجــان

خبرگــزاری پـانـــا ســیرجــان
 
خـبـر ی تـحـلــیـلــی
لینکدونی
صفحات جانبی
لوگوی خبرگزاری پانا

معببر سایبری فندرسک

طراح قالب
آپلود عکس
دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی روستای عشایری چاه‌گز در شهرستان سیرجان به همت معلم خوش‌ذوق خود هنر قالی و گلیم‌بافی را زنده کردند.

به گزارش خبرگزاری پانا سیرجان هنر قالی و گلیم‌بافی در سیرجان بسیار هنر قدیمی است که در بین عشایر رواج دارد و گلیم شیرکی‌پیچ شهرستان سیرجان شهرت جهانی دارد.

دانش‌آموزان مدرسه ابتدایی عشایری روستایی در سیرجان پس از آموزش یک هفته‌ای، هنر قالی و گلیم‌بافی را زنده کردند.

تولید گلیم و قالی توسط دانش‌آموزان سیرجانی

معلم خوش‌ذوق عشایری روستای چاه‌گز همت خود را معطوف آموزش دانش‌آموزان در اوقات بیکاری و فراغت کرده و ۱۰ نفر از دانش‌آموز این روستا هم‌اکنون گلیم و قالی‌های کوچک را تولید می‌کنند.

خداداد مزدایی گفت: با توجه به اینکه بهترین سن یادگیری دوران ابتدایی است و حتی در کشورهای پیشرفته مانند ژاپن در دوران ابتدایی دانش‌آموزان به هنر دستی می پردازند، لذا با کمک خانواده‌ها مواد اولیه و دار قالی برای آموزش دانش‌آموزان تهیه شد.

مزدایی عنوان کرد: سرعت یادگیری با توجه به زمینه قبلی که در خانواده‌ها بود، مدت یک هفته به طول انجامید و امروز همه دانش‌آموزان اعم از پیش‌دبستانی تا کلاس پنجم به طور کامل بافنده قالی و گلیم شده‌اند.

وی افزود: آموزش در مدرسه برای دانش‌آموزان شوق بیشتری دارد به ویژه اگر هنری باشد آن هم هنری که در خانه مادر به آن مشغول است و من حاضر هستم در هر جای کشور یا استان آموزش گلیم‌بافی را طی یک هفته به دانش‌آموزان بدهم.

این معلم سیرجانی تصریح کرد: با این کار هم یک هنر اصیل ایرانی زنده می‌شود و هم منبع درآمد و اقتصاد خوبی برای بافندگان است.

انتقال هنر اصیل ایرانی گلیم‌بافی به نسل آینده

صدیقه حیدری از مادران یکی از دانش‌آموزان این مدرسه که در زندگی عشایری خود قالی و گلیم تولید می‌کند و امروز فرزندش هم در کنار او قالی را می‌بافد، گفت: هنر گلیم و قالی در عشایر سیرجان آوازه جهانی دارد.

وی با ابراز رضایت از آموزش این هنر اصیل ایرانی به همت یک معلم خوش‌ذوق به فرزندان آنها در کنار تعلیم و تربیت عنوان کرد: در حال حاضر دخترم در اوقاتی که بیکار است به کمک من می‌آید و این هنر ما را برای نسل‌های آینده زنده نگه می‌دارد.

می‌توان در هر حرفه‌ای پا را  فراتر از وظیفه گذاشت و به مردم و میهن خود خدمت کرد، مانند کاری که یک معلم عشایری در روستای چاه‌گز در ۷۰ کیلومتری مرز استان فارس با سیرجان انجام داد.


منبع: سیرجان خبر
طبقه بندی: فرهنگی، اخبار ویژه، آموزش و پرورش،
برچسب ها: سیرجان، خبرگزاری پانا، گلیم، گلیم بافی، شیرکی پیچ،
[ پنجشنبه 12 مرداد 1396 ] [ 07:45 ق.ظ ] [ sajjad honardan ]
درباره وبلاگ

خبرگزاری پانا
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

تماس با ما